مهندس رضا جوادپور، مدیرعامل شرکت “صافات‌انرژی یزد” در گفت‌وگو با ماهنامه تخصصی پردازش اعلام کرد:

آمادگی شرکت “صافاتکو” برای تعمیر و نگهداری توربین‌های صنعتی، نیروگاهی و ساخت و بازسازی یاتاقان، قطعات و تجهیزات مورد نیاز صنایع فلزی و معدنی

شرکت صافات‌انرژی یزد از آمادگی این مجموعه برای ارائه خدمات لازم جهت تعمیر و نگهداری توربین‌های صنعتی، نیروگاهی، ساخت و بازسازی یاتاقا‌ن‌ها، قطعات و تجهیزات مربوطه به کلیه واحدهای معدنی و صنعتی کشور خبر داد.

مهندس رضا جوادپور، مدیرعامل شرکت صافات‌انرژی یزد (صافاتکو) در گفت‌وگو با ماهنامه تخصصی پردازش با اعلام این مطلب به تشریح فعالیت‌های این مجموعه پرداخت و گفت: این شرکت که از سال ۸۶ تاسیس شده با بهره‌گیری از توان نیروهای متخصص و ماشین‌آلات مدرن و فضای کارگاهی مناسب در شرکت صنعتی یزد، تاکنون توانسته خدمات ارزنده‌ای به فعالان صنایع مختلف نیروگاهی و معدنی کشور ارایه کند.

او تعمیر و نگهداری نیروگاه کهنوج و ساخت قطعات فرسوده نیروگاه، تولید اولین یاتاقان برای ذوب‌روی بافق، ساخت و بازسازی بیش از ۱۰۰ عدد یاتاقان‌های مربوطه به گندله‌سازی و آسیاب شرکت چادرملو به ارزش سه تا چهار میلیارد تومان و با صرفه‌جویی ارزی بیش از ۵/۱ برابری و… را از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت برشمرد و گفت: این شرکت  یاتاقان‌‎هایی برای سد شهید عباسپور، اولین یاتاقان ۱۰ تنی برای سازمان آب و برق خوزستان به روش سانتریفیوژ و نیز ساخت صفر تا صد یاتاقان چهار تنی برای همین سازمان و… را با موفقیت تولید و در اختیار کارفرمایان قرار داده است. (یاتاقان‌های مربوط به فولاد خوزستان، فولاد هرمزگان، فولاد یزد، فولاد سیرجان، فولاد زرند، سنگ‌آهن مرکزی و… ساخته و داده است)

وی با اعلام اینکه این شرکت تمرکز بسیار بالایی بر روی تحقیق، توسعه و کنترل کیفی داشته و به همین دلیل توانسته است به عنوان یک شرکت دانش‌محور فعالیت‌های مهمی انجام دهد، گفت: شرکت صافاتکو به عنوان عضو انجمن صنایع و نیز انجمن سازندگان تجهیزات نفت و به واسطه انجام تحقیقات، زمینه صرفه‌جویی مالی بسیاری را فراهم و مانع از خروج ارز و آسیب به واحدهای تولیدی شده است.

به گفته جوادپور این شرکت در حال‌حاضر قصد دارد در تکنوپارک شهر استانبول ترکیه با ایجاد دفتری و با بهره‌گیری از آزمایشگاه‌ها و دانش روز دنیا مدرن‌ترین یاتاقان‌های مورد نیاز را تولید کند.

مدیرعامل صافاتکو افزود: در ترکیه مقرر شده که محصولات ساخته شده از جمله بیرینگ را با برند ترک وارد کشور کنیم و سپس محصولات مورد نیاز را علاوه بر ایران در بازارهای بین المللی عرضه نماییم.

وی در ادامه از آمادگی این شرکت جهت همکاری با واحدهای تولیدی برای انجام تحقیقات و تولید یاتاقان، بیرینگ و دیگر قطعات مشابه برای فعالان صنایع معدنی و فلزی خبر داد و گفت: امروز یکی از مهم‌ترین مزیت ما به‌روز بود دانش، اشراف کامل بر دغدغه‌های مشتریان، بالا بودن کیفیت، رقابتی بودن و چابکی مجموعه است، ضمن‌آنکه در دسترس بودن کارشناسان نیز از دیگر ویژگی‌هایی است که بر سرعت و کیفیت کار افزوده است.

جوادپور که خود رییس کارگروه ارتباط به  فولاد، معدن و نیرو در انجمن سازندگان تجهیزات نفت و گاز است، با اعلام اینکه شعار ما “دانش ایرانی، کیفیت جهانی” است، از مذاکره با بنیاد برکت برای سرمایه‌گذاری مشترک جهت احداث یک کارخانه یاتاقان‌سازی و با هدف ایجاد اشتغال در خوزستان خبر داد و افزود: مجموعه دانش‌بنیان صافاتکو امروز با تکیه بر همین شعار، توان ساخت و بازسازی یاتاقان‌های بابیتی، تامین قطعات و تجهیزات صنعتی، تعمیر و نگهداری واحدهای نیروگاهی، ساخت و بازسازی یاتاقان‌های لغزشی و ده‌ها محصول استراتژیک دیگر را داراست. طبیعی است، در صورت همکاری فعالان صنایع مختلف به‌ویژه صنایع معدنی و فلزی کشور در رفع نیاز آنان بسیار مثمرثمر خواهد بود.

گفتنی است، شرکت صافاتکو که برای حدود ۱۰۰ نفر ایجاد اشتغال کرده تاکنون بسیاری از قطعات تخصصی مورد نیاز واحدهای بزرگ صنعتی، نیروگاهی و پالایشگاهی سراسر کشور را تولید و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده است.

برخی از مهم‌ترین قطعات ساخته شده عبارتند از: چک‌ولو سوخت مایع، چک‌ولو پرژ، فلودیوایدر خطی، فلودیوایدر دایروی، لاینر اتاق احتراق، اینزرترینگ، کپ گاز، کپ هوای اتمایزینگ، یاتاقان ژورنال، یاتاقان تراست، یاتاقان فوق سنگین، ژورنال پد، مبدل حرارتی، دنده شانه‌ای راچت، قطعات ایستگاه تقلیل فشار گاز، سیل روغن یاتاقان، گسکت واحدهای Gef5 و… .