یاتاقان های بایمتال از بدنه با جنس فولاد، برنز یا آلومینیوم و یک لایه پوشش تشکیل شده است. پوشش اعمالی روی این یاتاقان ها میتواند برنز، آلومینیوم یا بابیت به عنوان لالیه لغزشی باشد. این یاتاقان ها به شکلهای یاتاقان ها جداره نازک، جداره ضخیم، فلنج و بوش ساخته می شوند و قابلیت تحمل نیروی بالا، استحکام خستگی مناسب را دارند. یاتاقان های بایمتال در ژنراتور، پمپ روغن، پمپ دنده ای، سیستم انتقال، سیلندرهای هیدرولیک، موتورها، ولوهای صنعتی و در صنعت راه آهن و هوافضا کاربرد دارند. متریال بدنه این نوع یاتاقان میتواند از فولاد، برنز سرب دار یا آلیاژ آلومینیوم با قلع کم باشد. با توجه به کاربرد و خواص مد نظر، روی این متریال پایه از پوشش های بابیت پایه قلع، بابیت پایه سرب، آلیاژ مس یا آلیاژ آلومینیوم استفاده می شود.

دانلود فرم اطلاعات فنی قطعات

یاتاقانهای بایمتال آلومینیومی

یاتاقان های بایمتال آلومینیومی از دو لایه شامل استیل بک و یک لایه پوشش از آلیاژ آلومینیوم تشکیل می شود. یاتاقان های بایمتال ترکیب مناسب و متوسطی از استحکام خستگی و خواص ضد سایش را فراهم می کند. تکنولوژی ساخت این یاتاقان ها ( یاتاقان های پایه آلومینیوم ) شامل ریخته گری پیوسته و سپس اتصال آلیاژ به نوار فولادی است. بدنه یاتاقان های بایمتال از فوالد ضدزنگ، کربن استیل و یا برنز ساخته میشود. لایه پیوندی ( layer bonding ) به منظور ایجاد چسبندگی بین استیل بک و آلیاژ آلومینیوم-قلع اعمال میشود. حضور ذرات قلع در سطح آلیاژ آلومینیوم- قلع متصل شده به نوار فولادی استحکام چسبندگی بین مواد را تضعیف می کند. یک لایه پیوندی از آلومینیوم خالص بین آلیاژ AlSn و استیل بک باعث ایجاد چسبندگی قوی می‌شود. آلومینیوم خالص معمولا ابتدا به آلیاژ آلومینیوم – قلع متصل شده و سپس نوار آلومینیوم روی استیل بک اعمال می‌گردد. نوع دیگر لایه پیوندی لایه نیکل است که قبل از اتصال با آلیاژ آلومینیوم -قلع روی سطح فوالد قرار می گیرد.

یاتاقان بای متال آلومینیومی

یاتاقانهای بایمتال برنزی

یاتاقان های استاندارد شامل استیل بک پوشش داده شده با آلیاژ مس جهت بهبود مقاومت به خوردگی هستند. لایه برنز سرب دار یاتاقان را برای استفاده در فواصل روانکاری نسبتا طولانی مناسب میسازد. یاتاقان های بایمتال با بدنه فولادی back Steel )) و پوشش برنزی سرب دار مناسب برای کاربرد در نیروهای باال و حرکت های نوسانی و فرکانس پایین است. این یاتاقان ها قابلیت کاربرد در شرایط کاری خشن را دارند و خواصی مانند قابلیت تحمل نیروی باال و مقاومت به خستگی مناسب در دماهای بالا را از خود بروز می دهند. یاتاقان های برنز سرب دار با سرب %10-5 برای عملیات روانکاری قابلیت بهتری را بروز می دهند. نقطه ذوب پایین سرب مانع وقوع پدیده seizure می شود. برای یاتاقان های بایمتال با بدنه استیل بک و لایه برنز یا آلومینیوم مشخصاتی مانند سختی لایه اعمالی، حداکثر نیروی اعمال شده، حداکثر سرعت، خواص سایشی، حداکثر دمای کاری در محیط های روغنکاری متفاوت و هدایت حرارتی را تعیین کرد. یاتاقان بایمتال با پوشش برنز CuPb24Sn4 مطابق استاندارد 799 SAE دارای عملکرد نسبتا خوب در مقابله با خستگی و قابلیت تحمل نیرو دارد و جهت کاربرد در سرعت و نیروهای متوسط مناسب است.

یاتاقان برنزی