برای اولین بار در کشور فلودیوایدر توربین گاز GEF9 توسط یکی از موسسات فناور مستقر در پارک علم و فناوری یزد طراحی و ساخته شد.
رضا جوادپور، مجری این طرح و مدیرعامل شرکت صافات انرژی قیمت بالای قطعه فلودیوایدر در بازار جهانی، تحریم ها و نبود پشتیبانی مناسب را عمده دلیل ساخت این محصول توسط محققان یزدی دانست و گفت: برای بهینه کردن عملکرد این قطعه و تطبیق آن با شرایط دمایی و سوخت مورد استفاده در ایران علاوه بر تغییر آلیاژهای به کار رفته، از مهندسی معکوس استفاده شد و توسط صندوق نوآوری و شکوفایی مورد حمایت قرار گرفت.
وی با بیان اینکه ضمن رعایت استانداردهای جهانی در این قطعه، تمام سخت افزار به کار گرفته شده ایرانی است، اظهار داشت: نظر به اینکه این قطعه با توجه به شرایط ایران بهینه شده، قیمت آن نصف مشابه خارجی است.
جوادپور افزود: خوشبختانه هرگونه تغییر، گارانتی و پشتیبانی برای مصرف کنندگان در کشور فراهم شده است.
به گفته مجری این طرح، تاکنون این قطعه به پالایشگاه بندرعباس و آب و برق کیش فروخته شده و دو قطعه نیز برای نیروگاه یزد در دست ساخت است و البته پیش بینی می شود تا سال آینده 10 قطعه از این محصول به کشورهای منطقه فروخته شود.
گفتنی است، فلودیوایدر قطعه ای است که در توربین های گازی ساخت شرک جنرال الکتریک وجود دارد و تقسیم سوخت مایع در این توربین ها به عهده آن است، تنها کشورهای سازنده این قطعه در جهان آمریکا، ژاپن و آلمان هستند.